Access Keys:

 
 
St Francis of Assisi Primary School, Madden Row, Keady
Induction for new Primary 1 pupils. Mrs Donaghy's Class will not attend school on Monday 24th June as the new Primary 1 children will be visiting their new classroom. Refer to letter sent home today.
open new window
pause
play

Reception / Primary 1 Mrs Donaghy

 

News

20th Jun 2019
The pupils of St Francis had a busy day celebrating all their success this year....
 
 
 
6th Jun 2019
Mrs Loughlin's Primary 1 and 2 class had a trip to Fletcher's shop today where they...
 
 
 
 
 
4th Jun 2019
 
 
 
 

Latest Photographs

Literacy Award nominees Conor, Eva and Markas and Cup winner Lia.
Literacy Award nominees Conor, Eva and Markas and Cup winner Lia.
 
Creative Award nominees Dan, Yashka and Ava and Cup winner Kamile.
Creative Award nominees Dan, Yashka and Ava and Cup winner Kamile.
 
Numeracy Award nominees in Foundation Stage Kamile, Cillian and Jack pictured with Cup winner Francis and class teachers Mrs Donaghy and Mrs Loughlin.
Numeracy Award nominees in Foundation Stage Kamile, Cillian and Jack pictured with Cup winner Francis and class teachers Mrs Donaghy and Mrs Loughlin.
 
Handwriting Certificates were awarded to Meghan, Aidas, Naomi and Dariya.
Handwriting Certificates were awarded to Meghan, Aidas, Naomi and Dariya.
 
Full Attendance Certificates were awarded to James, Jack and Sean!
Full Attendance Certificates were awarded to James, Jack and Sean!
 
Certificates for Great Effort in Reading were awarded to Grace, John-Paul, Hristo and Keigan.
Certificates for Great Effort in Reading were awarded to Grace, John-Paul, Hristo and Keigan.
 
Sports Award nominees Conor, Danny and Filip and Cup winner James!
Sports Award nominees Conor, Danny and Filip and Cup winner James!
 
Super Worker nominees Ruya, Kristen and Lily pictured with Cup Winner Meghan!
Super Worker nominees Ruya, Kristen and Lily pictured with Cup Winner Meghan!
 
Friendship Award winners Joe, Gemma, Grace and Ava!
Friendship Award winners Joe, Gemma, Grace and Ava!
 
Certificates for Participation in Primary 1 Class Activities were awarded to Colly, Paulina, Brogain, Augustas and Demir.
Certificates for Participation in Primary 1 Class Activities were awarded to Colly, Paulina, Brogain, Augustas and Demir.
 
The St. Francis Cup for Excellence was awarded to Emily, pictured with nominees Conor, Eva and Markas.
The St. Francis Cup for Excellence was awarded to Emily, pictured with nominees Conor, Eva and Markas.
 
Mrs Donaghy's Medal winners for individual track events on Sports Day are Cillian, Lily-May, Jack, Ava, Grace, Demir, Jack and Brogain.
Mrs Donaghy's Medal winners for individual track events on Sports Day are Cillian, Lily-May, Jack, Ava, Grace, Demir, Jack and Brogain.
 
Mrs Loughlin's Medal Winners for individual track events on Sports Day are Emily, Francis, Conor, James, John-Paul, Ruya, Grace, Joe and Lia.
Mrs Loughlin's Medal Winners for individual track events on Sports Day are Emily, Francis, Conor, James, John-Paul, Ruya, Grace, Joe and Lia.
 
Key Stage 1 Numeracy Award nominees Lara and Lukas pictured with Cup winner Eoin and class teachers Mrs McEvoy and Mrs O'Malley.
Key Stage 1 Numeracy Award nominees Lara and Lukas pictured with Cup winner Eoin and class teachers Mrs McEvoy and Mrs O'Malley.
 
Literacy Award nominees Keilan, Emily-Rose and Eoin pictured with Cup Winner Annie!
Literacy Award nominees Keilan, Emily-Rose and Eoin pictured with Cup Winner Annie!
 
Creative Award nominees Amanda, Katie and Katie-Anne pictured with Cup winner Rosemarie.
Creative Award nominees Amanda, Katie and Katie-Anne pictured with Cup winner Rosemarie.
 
ICT Award nominees Ollie, Emilis and Olivia pictured with Cup Winner Conor!
ICT Award nominees Ollie, Emilis and Olivia pictured with Cup Winner Conor!
 
Handwriting Award Certificates were presented to Sofia, Grace, Caoimhe and Molly-May.
Handwriting Award Certificates were presented to Sofia, Grace, Caoimhe and Molly-May.
 
Full Attendance Certificates were awarded to Ryan, Leighanna, Olivia, Conor, Emily-Rose and Molly-May!
Full Attendance Certificates were awarded to Ryan, Leighanna, Olivia, Conor, Emily-Rose and Molly-May!
 
Certificates for Great Effort in Reading were presented to Charlie, Jamie-Dean, Jac and Oliver.
Certificates for Great Effort in Reading were presented to Charlie, Jamie-Dean, Jac and Oliver.
 
Sports Award nominees Ryan, Rokas, Lukas, Charlie, Annie and Casey-Leigh pictured with Cup Winner Eoghan-Ruadh.
Sports Award nominees Ryan, Rokas, Lukas, Charlie, Annie and Casey-Leigh pictured with Cup Winner Eoghan-Ruadh.
 
Certificates for being a Super Worker were presented to Paul Og, Mollie, Aimee and Victoria!
Certificates for being a Super Worker were presented to Paul Og, Mollie, Aimee and Victoria!
 
The Friendship Award Certificates were presented to Grace, Ellie, Leighanna, Eabha and Josh!
The Friendship Award Certificates were presented to Grace, Ellie, Leighanna, Eabha and Josh!
 
Certificates for Participation in School Life were presented to Asi and Nojus
Certificates for Participation in School Life were presented to Asi and Nojus
 
Certificates for Outstanding Reading in the Accelerated Reader Programme were awarded to P3 pupils Olivia, Lukas, Lara, Domas, Casey-Leigh and Emily-Rose!
Certificates for Outstanding Reading in the Accelerated Reader Programme were awarded to P3 pupils Olivia, Lukas, Lara, Domas, Casey-Leigh and Emily-Rose!
 
The St. Clare's Cup for Excellence was presented to Annie pictured with nominees Eoin, Domas and Milana.
The St. Clare's Cup for Excellence was presented to Annie pictured with nominees Eoin, Domas and Milana.
 
Music Award Certificates were presented to Eoghan Ruadh, Rosemarie, Aimee, Caoimhe, Eoin, Ellie, Emma-Louise, Mollie, Ollie, Eabha and Annie.
Music Award Certificates were presented to Eoghan Ruadh, Rosemarie, Aimee, Caoimhe, Eoin, Ellie, Emma-Louise, Mollie, Ollie, Eabha and Annie.
 
Certificates for The Reading Partnership Programme were presented to Charlie, Ryan, Ellie and Victoria.
Certificates for The Reading Partnership Programme were presented to Charlie, Ryan, Ellie and Victoria.
 
Certificates for Outstanding Reading in the Accelerated Reading Programme were presented to Rosemarie, Grace, Mollie, Emma-Louise and Suude.
Certificates for Outstanding Reading in the Accelerated Reading Programme were presented to Rosemarie, Grace, Mollie, Emma-Louise and Suude.
 
Caoimhe and Annie pictured with their Certificates which were awarded for reaching half a million words in the Accelerated Reader Programme!
Caoimhe and Annie pictured with their Certificates which were awarded for reaching half a million words in the Accelerated Reader Programme!
 
Sports Day Bronze Medal Winners from Key Stage 1: Keilan, Rokas, Sofia, Eoghan Ruadh, Ryan, Grace, Domas, Eoin, Eabha and Grace.
Sports Day Bronze Medal Winners from Key Stage 1: Keilan, Rokas, Sofia, Eoghan Ruadh, Ryan, Grace, Domas, Eoin, Eabha and Grace.
 
Sports Day Silver Medal Winners from Key Stage 1: Lukas, Paul Og, Annie, Grace, Ellie, Charlie and Katie!
Sports Day Silver Medal Winners from Key Stage 1: Lukas, Paul Og, Annie, Grace, Ellie, Charlie and Katie!
 
Sports Day Gold Medal Winners from Key Stage 1: Mollie, Annie, Lukas, Ryan, Ellie, Olivia and Eoin!
Sports Day Gold Medal Winners from Key Stage 1: Mollie, Annie, Lukas, Ryan, Ellie, Olivia and Eoin!
 
Key Stage 2 Numeracy Award nominees Emmet, Dominykas, Danny and Theo pictured with Cup Winner Darragh and class teachers Mrs Smith, Mrs Campbell and Miss McBride.
Key Stage 2 Numeracy Award nominees Emmet, Dominykas, Danny and Theo pictured with Cup Winner Darragh and class teachers Mrs Smith, Mrs Campbell and Miss McBride.
 
Literacy Award nominees Oreon, Kayla, Caitlin and Oscar pictured with Cup winner Liam!
Literacy Award nominees Oreon, Kayla, Caitlin and Oscar pictured with Cup winner Liam!
 
Creative Award nominees Shannon, Amy, Dominyks, Corey, Shannon, Emils and Erin. The Cup was awarded to Hannah who is missing from picture.
Creative Award nominees Shannon, Amy, Dominyks, Corey, Shannon, Emils and Erin. The Cup was awarded to Hannah who is missing from picture.
 
Contribution to School Life in Key Stage 2: nominees Teagan, Cara, Ciaran and Caoimhin pictured with Cup winner Emmet.
Contribution to School Life in Key Stage 2: nominees Teagan, Cara, Ciaran and Caoimhin pictured with Cup winner Emmet.
 
ICT Award nominees Conan, Nikita, Patrick, Broklyn, Steive, Aaron and Sajid pictured with Cup Winner Jay!
ICT Award nominees Conan, Nikita, Patrick, Broklyn, Steive, Aaron and Sajid pictured with Cup Winner Jay!
 
Handwriting Award nominees Oreon, Kelsi, Caitlin, Tiana and Shane pictured with Cup Winner Amy.
Handwriting Award nominees Oreon, Kelsi, Caitlin, Tiana and Shane pictured with Cup Winner Amy.
 
Full Attendance Certificates were presented to Caitlin, Teagan, Chloe, Patrick, Emmet, Dylan, Danny and Mollie!
Full Attendance Certificates were presented to Caitlin, Teagan, Chloe, Patrick, Emmet, Dylan, Danny and Mollie!
 
Certificates for Great Effort in Reading were presented to Ciaran, Jack, Gabrielle, Thomas, Broklyn, Shannon and Feanna.
Certificates for Great Effort in Reading were presented to Ciaran, Jack, Gabrielle, Thomas, Broklyn, Shannon and Feanna.
 
Friendship Award winners Jessica, Jay, Olivia, James, Shannon and Caiden.
Friendship Award winners Jessica, Jay, Olivia, James, Shannon and Caiden.
 
STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) Awards were presented to Caitlin and Shea!
STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) Awards were presented to Caitlin and Shea!
 
Certificates for Outstanding Reading in the Accelerated Reader Programme were awarded to Bella, Dominyks ,Caden, Cyllian, Karina and Grace.
Certificates for Outstanding Reading in the Accelerated Reader Programme were awarded to Bella, Dominyks ,Caden, Cyllian, Karina and Grace.
 
Certificates were presented to Jay, Danny and Karina for becoming an Accelerated Reader with over 1/2 a million words!
Certificates were presented to Jay, Danny and Karina for becoming an Accelerated Reader with over 1/2 a million words!
 
Certificates were presented to Teagan, Meadhbh, Peter and Darragh for becoming Word Millionaires in the Accelerated Reader Programme!
Certificates were presented to Teagan, Meadhbh, Peter and Darragh for becoming Word Millionaires in the Accelerated Reader Programme!
 
Certificates for Reading Partnership were presented to Aaron, Olivia, Caoimhin and Maxine.
Certificates for Reading Partnership were presented to Aaron, Olivia, Caoimhin and Maxine.
 
Key Stage 2 Sports Award nominees Kellinda, Chloe, Mollie, Caolan, Maxine, Hannah, Sarah and Shane and Cup winner Oran!
Key Stage 2 Sports Award nominees Kellinda, Chloe, Mollie, Caolan, Maxine, Hannah, Sarah and Shane and Cup winner Oran!
 
The O'Dowd Award for Excellence was presented to Danny! Pictured with fellow nominees Shannon, Sarah, Meadhbh, Johnny and Gabriela
The O'Dowd Award for Excellence was presented to Danny! Pictured with fellow nominees Shannon, Sarah, Meadhbh, Johnny and Gabriela
 
Well done to  our Key Stage 2 Gold Medal winners in both individual track events and relay races from this year's Sports Day!
Well done to our Key Stage 2 Gold Medal winners in both individual track events and relay races from this year's Sports Day!
 
Well done to our Key Stage 2 Silver Medal winners from this year's Sports Day!
Well done to our Key Stage 2 Silver Medal winners from this year's Sports Day!
 
Well done to our Bronze Medal winners from this year's Sports Day!
Well done to our Bronze Medal winners from this year's Sports Day!